Tíz év alatt jelentősen csökkent az álláskeresők száma Szolnokon

Megosztás

Közel 66 százalékkal csökkent a regisztrált álláskeresők átlagos száma 2012 és 2022 között Szolnokon – írja a SzolnokAllas.hu a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) adatbázisára támaszkodó elemzésében.

A cikk kifejti, hogy a vizsgált időszak során kibontakozó csökkenő tendencia csupán 2020-ban, a koronavírus-járvány kirobbanásának évében tört meg. Ekkor több mint 31 százalékkal emelkedett a Szolnoki Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályánál nyilvántartott regisztrált álláskeresők száma a 2019-es adatokhoz képest. Ezen kivételtől eltekintve viszont minden más esztendőben csökkenés volt tapasztalható, melynek mértéke olykor akár a 30 százalékot is elérte.
A SzolnokAllas.hu az elemzésében mindemellett a regisztrált álláskeresők nemek, korosztályok és iskolázottság szerinti összetételére is kitér, aminek adatait az alábbi táblázat foglalja:


A Szolnoki Járási Hivatalban regisztrált álláskeresők száma
évenkénti átlagban (2012-2022)

Az NFSZ havonta frissülő adatbázisa alapján készült táblázatból látszik, hogy a nemek tekintetében a vizsgált időszak során valamennyi esztendőben a nők voltak többségben a szolnoki regisztrált álláskeresők között. Az eltérések ugyanakkor a legtöbb esetben minimálisak voltak, átlagosan csupán néhány száz főt jelentettek.

Ennél nagyobb különbségek tapasztalhatóak a korosztályok szerinti összevetésben, amiből egyértelműen kiderül, hogy a regisztrált álláskeresők zöme a 25-54 éves korosztályba tartozott.

Számuk a regiszterben viszont meredeken csökkent, ellenben az 55 év és feletti korosztályéval, akik esetében korántsem történt akkora számbeli változás a korábbi évek adataihoz képest.

Éles eltérések rajzolódnak ki az iskolázottság szerinti összehasonlításban is, amiből az látszik, hogy a legnehezebb munkaerőpiaci helyzetben a csupán általános iskolát végzettek voltak Szolnokon. Ők tették ugyanis ki a regisztrált álláskeresők 34-40 százalékát az elmúlt 10 év során.

Az arányok ezt követően a magasabb iskolai végzettségek mentén fokozatosan csökkentek, egészen a főiskolát, egyetemet végzettekig, akik már csak 5-7 százalékos arányban szerepeltek az álláskeresői adatbázisban.

Az elemzést készítette a SzolnokAllas.hu, az adatok forrása a NFSZ.

Az adatok ugyanakkor csalókák is lehetnek, hiszen álláskeresőkről van szó. Lehet, hogy ezek száma csökkent azért, mert munkát kaptak, de az is elképztelhető, hogy mivel munkához nem jutottak, inkább máshol keresték a boldogulásukat. Ez utóbbi lehetőség nem túl hízelgő lenne a város megtartó erejére nézve.

Kapcsolódó cikkek